על פי מחקרים ודיווחים מארגון הבריאות העולמי עולה כי חלה עלייה משמעותית בשיעור הסובלים מהפרעות דיכאון בכל העולם בעשר השנים האחרונות. הפרעות דיכאון פוגעות בכל הגילאים, בכל סגנונות החיים ובכל המדינות, והן נחשבות לאחת מהמוגבלויות הנפוצות בעולם.

תופעה זו משפיעה על כל תחומי החיים ומתבטאת במגוון אופנים, היא מובילה לצריכת סמים, כדורי הרגעה, כדורי שינה. גם ילדים קטנים ואפילו חיות הבית נמצאים היום בדיכאון. ניכר כי תשובת הפסיכולוגיים והפסיכיאטרים לתופעה אינה פותרת את  מקור הדיכאון אלא רק מספקת ייצוב למצב כך שהאדם יוכל ברמה הבסיסית לתפקד, נראה כי אנחנו כבר לא מרגישים שאנחנו בדיכאון תמידי, איבדנו את היכולת להתפעל, לשמוח ולקבל את הכול בחיוך.

הרגעת הסימפטומים אינה פתרון ונדמה כי לא ניתן למצוא משהו שיעורר עניין בדור זה, על פי חכמת הקבלה ישנו הסבר ברור לתופעה והיא שהאגו שלנו מתכלה, הוא כבר לא קיים. בעבר היה לנו עניין באוכל, מין, משפחה, מושכלות, כבוד עושר, היום כל זה דועך בהדרגה. הדור החדש מראה סימנים כי הוא פשוט ממשיך לחיות מפני שצריך להתקיים, ובאופן כללי, שום דבר אינו מעניין אותם, לא קניות ואפילו לא מין, ובכלל אין להם דרישות מהחיים. הם לא מתכוונים להתחתן, לא רוצים לעזוב את בית ההורים, לא משתלם להם לקנות דירה או לרדוף אחרי משהו, הם מסתפקים ב"פינה" שלהם,  כל זה קורה מפני שהם מרגישים שכבר אין לעולם שלנו מה להציע להם.

על פי חכמת הקבלה הדיכאון היא תופעה טבעית להתפתחות המערכת בזמנינו, האגו הארצי מתכלה בהדרגה ואנחנו רואים זאת בכל תחומי החיים. לאדם אין תחושת מילוי, הוא מוכן לקבל הכול ובלבד שירגיש מילוי, גם אם זה בקרב או במוות, לא חשוב במה, רק להרגיש שהוא חי, שהוא "גדול" ובעל משמעות. השמחות הגשמיות של החיים כבר אינן ממלאות אותנו, אנחנו מחפשים מילוי אחר.

אנו חיים במערכת אינטגרלית שבה כולנו מקושרים ועתה אנו נמצאים בנקודת מפנה משמעותית מאוד בהיסטוריה- לידה חדשה, עד הלום התפתחנו למילוי האגו הארצי ואילו כעת אנו מתקדמים לדרגה חדשה של התפתחות בה הקשרים הדדים דורשים חיבור ברמה חדשה המתאימה לתכונת השפעה ואהבת הזולת, חכמת הקבלה הינה שיטה ברורה המעניקה הסבר מעשי לבניית חיבור בקשרים בין בני אדם, המפעיל את כוח אחדות החיובי הקיים בטבע וכוח זה מעניק מילוי עמוק והכרחי לדור הזה ולשאלה המתפתחת בו בהדרגה – מה הטעם בחיים?