אויר מזוהם, מים מלוכלכים, אוכל מרוסס ומעובד, חוסר בשעות שינה ועצבים. לפניכם מוצג חלק זעיר בלבד מתוך רשימת הגורמים הארוכה אשר תורמת ליציאה מאיזון של כל גוף חי. במילים אחרות, זה חלק ממה שעושה אותנו חולים וכמעט לא משאיר לנו סיכוי להבריא ולהיות חיוניים.

מחקרים אחרונים בתחום הבריאות חושפים שני נתונים מעניינים מאוד ונקודת מבט חדשנית על הנושא. נתון ראשון מצביע על כך כי הגוף האנושי הוא סתגלן מאין כמוהו. סתגלנות היא תכונה מוכרת בטבע אשר במהלכה היצור החי עובר שינוי ומפתח מנגנונים חדשים, במקביל לשינוי מנגנונים קיימים, על מנת לאפשר לו לחיות באיזון עם הסביבה החדשה שבה הוא חי.

נתון זה הוא בעל חשיבות גבוהה מאוד בהבנת התהליך שאנו עוברים בימינו. הסביבה בה אנו חיים משתנה תדיר והגוף שלנו נעזר ביכולת ההסתגלות המפותחת שמוטבעת בו כדי לחיות בסנכרון עם השינויים הרבים שמסביב.

כך למשל, מזון מרוסס אינו משפיע על מי שרגיל לאכול אותו כפי שהוא משפיע על אדם שיאכל אותו לראשונה בחייו. גופו של מי שמורגל באכילת מזון מרוסס או מעובד יתמודד טוב בהרבה עם פירוק הרעלים ועיכול מזון זה מאשר מי שפגש בו לראשונה. דוגמה נוספת היא איכות האוויר. אנשים שרגילים לחיות במטרופולין רגילים לאיכות אויר ירודה משמעותית מאנשים שחיים באזורים ירוקים וכפריים, וגופם פיתח מנגנונים אשר מסוגלים להתמודד עם עובדה זו.

תהליך זה אינו קורה בין לילה אלא אורך עשרות ואף מאות שנים ונמשך תדיר. בדומה לאבולוציה בה החזק שורד, גופנו מפתח עמידות ומסוגלות לאתגרים שמציפים אותו בסביבת חייו.

הנתון השני שעלה במחקרים החדשניים, עוסק בגורם המרכזי המשפיע על בריאות האדם. גורם זה הוא המכריע בנושא ומשנה את הגוף מרמת הכלל עד רמת הדי אן איי בתאי הגוף. הגורם הזה הוא הקשר של האדם עם הסביבה האנושית שלו. אם הקשרים החברתיים של האדם הם בריאים, כלומר איכותיים, חזקים וטובים, הוא בהכרח יהיה בריא יותר. בנוסף, גם אם אדם כזה יחלה הא ירגיש יותר טוב בעת המחלה מאשר אדם בודד.

הנתון השני והבסיסי המוזכר לעיל, הוא המפתח לבריאות המין האנושי ולאיזון מערכת הטבע כולה. כאשר נלמד ונתחנך על ערכים של ערבות הדדית וקשרי גומלין הדדיים בריאים בין כל בני האדם ובינינו לכל רובד בטבע, נוכל להבטיח את הבריאות המקסימלית שלנו ולממש את זכותנו להיות מאושרים באמת.