לפני מספר שנים עשיתי שינוי מקצועי. בעצם חזרתי לשורש, למה שתמיד הרגשתי שהוא שלי – הוראה. מכל מיני סיבות פניתי לכיוון אחר ועל אף סיפוק והצלחה בתחום הרגשתי שלא נועדתי לזה. חינוך היה תמיד בעורקיי וכך מצאתי את עצמי עושה עצירה וחישוב מסלול מחדש. וזאת עם 4 ילדים המחייבים אותי להתפתחות תמידית. התחום שתפס אותי היה הוראת אזרחות בזכות הרלוונטיות המדהימה שלו למגוון רחב של תחומי עניין אך במהלך ההתמחות פגשתי מורה מיוחדת שהיא הייתה רכזת היסטוריה וגם מורה לאזרחות ובזכותה גיליתי אהבה ישנה שלי להיסטוריה. למה אני מספרת כל זה? כי זה מביא אותי לעצם הנושא – האנטישמיות.

אור חדש

עוד לפני קבלה לעם, חקרתי רבות את ההיסטוריה של העם היהודי ולמשך כל ההיסטוריה גיליתי משהו מיוחד: חזרתיות על אותו נרטיב. עם ישראל חי בטוב ומשגשג ואז מגיעים הכוחות ה"רעים" הורסים את הגן עדן שהם בנו לעצמם. ואז קורה משהו שגורם לגלי השנאה להירגע עד להתפרצות הבאה. נשמע מוכר? אם לא אז הינה כמה דוגמאות: תקופת מדינת החשמונאים, יהודים הצליחו לבנות מדינה דמוקרטית! לפני למעלה ל2000 שנים, חיו להם באושר ועושר אך ההשפעות של התרבות ההלניסטית הגיעו אליהם ועם השנים השתרשו בין מנהיגי העם. קודם אימצו שמות יווניים, אחר כך תרבות ומנהגים ואז לגמרי ניסו להזניח את דתם, אמונתם ומשורתם. איך כל זה הסתיים אתם שואלים, הסיפור ידוע – הרס, כישלון ויציאה לגלות. נמשיך לשייט על דפי ההיסטוריה: ימי הביניים, ספרד, פורטוגל וקהילות יהודיות הופכות לעשירות ומשפיעות, צוברות עוצמה, כוח ומתחילות להתערב להנהגה מקומית. לא מעט הופכים לנוצרים ומזניחים את השורשים שלהם. אך ראו איזה פלא, גם כאן השנאה מרימה את ראשה במלוא העוצמה ויהודים מוצאים את עצמם בגלות, שפל וחיפוש גורל טוב יותר. 

בואו נתקדם עוד צעד לימי הנאורות, אמנסיפציה ושווין זכויות. יהודים סוף כל סוף מתחילים להרים את הראש, להתקדם, להשכיל במוסדות להשכלה גבוהה, להשפיע בזירה פוליטית, מדינית ובכלכלה אך גם כאן ברגע של פריחה מרימה את ראשה השנאה, האנטישמיות ודוגמאות לכך לא חסר: פרעות הפ הפ בגרמניה, פרעות בקישנב וסופות בנגב בדרום רוסיה, משפט דרייפוס ועוד ועוד. שוב ברגע שבו יהודים מחפשים איך להיטמע אל תוך האוכלוסייה המקומית ולהפוך להיות כמו כולם. אז מה השורש של שנאה, גינויים ואנטישמיות כלפי העם היהודי? בכל אחד מהאירועים ראינו שהרצון שלהם להיות כמו שאר העמים נבלם באכזריות ומחזיר אותם אל השורש, אל המהות. ואולי, אם אנחנו רוצים לעצור את השרשרת של שנאה הזאת כלפינו כדאי לנו להבין מהי המהות ומהו השורש?