במחקר שפורסם לאחרונה בגרמניה עולה כי בעקבות משבר הקורונה מחירי הדירות ממשיכים לעלות אך מחירי השכירות נותרו פחות או יותר דומים. יתרה מכך נראה כי מרכיב ההתניידות הפך פחות חשוב לגרמנים רבים מה שגרם ליציאה ממרכזי הערים ולהתחזקות שוק הנדל"ן בערים מסוג ב', או במילים אחרות ערים בינוניות עם אוניברסיטה וחיי לילה נחמדים. בערים כגון מינכן, ברלין והמבורג עלויות הנדל"ן הפכו כה גבוהות עד כי משתלם הרבה יותר לשכור נכס מאשר לרכוש אחד. גם ערים פחות מוכרות כמו מונסטר, אוגסברג ופריבורג חוו תהליך דומה. למעשה רק ב35 מתוך 111 ערים שנותחו במחקר השתלם יותר לרכוש דירה לטווח הארוך מאשר לשכור דירה. חשוב לציין כי המגמה מצביעה על כך שמספר זה עומד להצטמצם, לשם השוואה בשנת 2017 בדו"ח דומה עלה כי קנייה השתלמה יותר ב87 מתוך 110 ערים.

חומת ברלין

כאשר מדובר בדירות חדשות מקבלן, כאלו שרק נבנו, המצב הופך לקיצוני הרבה יותר, כאשר רק בחמש ערים בלבד בגרמניה השתלם יותר לרכוש דירה מאשר לשכור אחת: קוטבס, פרנקפורט (אודר), דסאו – רובלאו, וולפסברג וברמרהבן. בכל יתר 106 הערים שנבחנו לרכוש דירה חדשה עולה כל כך הרבה שמוטב פשוט לשכור אחת. מבין שבעת הערים הגדולות בגרמניה שטוטגרט היא עדיין העיר האטרקטיבית ביותר כאשר מדובר בהשקעה בנכסים משום שעלויות השכירות שם הן גבוהות מאוד באופן יחסי.

חשוב לזכור כי שוק הנדל"ן הגרמני בכלל והברלינאי בפרט כדוגמא לעיר המובילה בגרמניה וזו המכתיבה את הקצב, נמצא בעלייה קבועה בעשר השנים האחרונות. ההסבר לעלייה העקבית נעוץ בצמיחה העקבית של האוכלוסיה ושל משקי הבית בעיר כתוצאה מריבוי טבעי והגירה. בנוסף הביצועים החיובים יחסית של הכלכלה הגרמנית תורמים את חלקם לעלייה. דירה בברלין עולה בממוצע פחות בהשוואה לערים מרכזיות אחרות באירופה כגון לונדון או פריז. המחירים במרכז ברלין נחשבים לממוצעים יחסית והציפיות החיוביות עבור העיר, לצד הריבית הנמוכה הופכת את ההשקעה בברלין למשתלמת למדי. ישנם חלקים יוקרתיים בטירוף בעיר אך ישנם גם חלקים זולים יותר, מה שיכול להביא להבדל משמעותי במחירן של דירות שנמצאות במרחק של מספר רחובות אחת מהשנייה.