משמעות המילה אובליגו הינה חוב/כבילה של אדם למקום/ישות. משמעות זו באה לידי ביטוי בעיקר בין יחסי העסקים או משקי הבית אל מול הבנקים וחברות הממסדיות, בתוכה היא כוללת שורה לא קטנה של התחייבות הכוללות בתוכן משכנתאות, מסגרת אשראי, הלוואות למיניהן, ערבויות ועוד התחייבויות שונות.
מדד זה בעצם בוחן את יכולת האזרח או העסק לעמוד בהתחייבויות שלו, הוא אינו בוחן את כמות הכסף אליה הוא מחויב אלא את היכולת שלו לאורך זמן לעמוד באותן התחייבויות. במקרים של אובליגו גבוהה ישנם כמה כלים שיכולים לעזור להיחלץ ממנו, ולאחר חיפוש עולה כי אלו הכלים המומלצים לשם כך.

למה חשוב לשמור על אובליגו נמוך?

כמו שציינו אובליגו טומן בחובו לא מעט פרטים הנוגעים להתנהלות הכלכלית של העסק או משק הבית, והחל משנת 2019 הוא לא רק יהיה אל מול הבנק שלכם או חברת החשמל אלא פתוחים לרבים. חוק דירוג האשראי שנכנס לתוקפו בשנת 2019, הוראה על הקמת מאגר נתונים בידי בנק ישראל המאגד בתוכו את כל המידע הפיננסי אודות כל אדם. החל מגופי אשראי, בנקים וגופים פיננסים שונים ומאפשרת לנותני אשראי שונים לקבל מידע אשר ישפיע על תנאי ההלוואה. ובכך בעצם יוכל כל גוף פיננסי כזה או אחר לראות את האובליגו של אותו מבקש, בין אם יהיה אל מול גוף אשראי או בנק.

כלים פיננסים לשיפור אובליגו

ובכדי להיחלץ מאובליגו גבוהה ישנם כמה כלים פיננסים שתוכלו להיעזר בהם, כאשר הראשון והחשוב מכולם הוא לעשות סדר. בדיוק כמו כל טיפול מעמיק שאנו נרצה לעשות, זה ראשית לבצע סדר בבלגן. הסדר הזה כולל הבנה של התשלומים והתחייבות אותם אתם חייבים, את גודל מסגרת האשראי שלכם ואת התשלומים העתידיים שאתם עוד אמונים לשלם עליהם. לאחר כל אלו מומלץ להשתמש ב2 הכלים הבאים:

  1. קרנות פנסיה: ישנם לא מעט מסלולים בהם תוכלו לבצע הלוואה מקרנות הפנסיה שלכם, הלוואה זו יכולה להתאים להיות עד לגובה 75% מסכום הפנסיה.
  2. הלוואות דרך כרטיס אשראי: אמנם תעשה בדיקת אובליגו, אך הלוואות הניתנות בין 5 אלפים שקלים ועד ל120 אלף שקלים, בהחלט תוכל לעזור בהורדת האובליגו.