הצמחייה בגינה שלנו או במרפסת יכולה להעניק מראה מטריף ומרענן, כאשר נוכל להוסיף מגוון סוגים של צמחים החל מעשבי תבלין, עצים שונים ועד לצמחים מטפסים לגינה. אבל כמו כל בחירה של רהיט או אביזר נוי כזה או אחר לגינה או לבית שלנו, מומלץ להכיר את הסוגים הקיימים, את הדרישות שיש לכל עציץ וכמובן את ההתאמות השונות שאני נצטרך להכין מבעוד מועד בבית. לכן גם בבחירה של צמח מטפס לגינה, חשוב לדעת כיצד יש לבחור אותו וכיצד יש להתאים אותו לגינה שלנו, בין אם הגינה שלנו בעלת ארבעה מ"ר ובין אם משתרעת על פני שלושים מ"ר.

צמח מטפס לגינה – איך לבחור?

הרבה לפני שאנו מגיעים אל התלבטות בחממה הקרובה אל ביתנו, חשוב לדעת כי צמחים מטפסים מתחלקים בצורה גסה לשני סוגים של צמחים מטפסים. הראשון הוא הסוג "האסרטיבי" אם אפשר לקרוא לו כך, שכן הוא אוהב להתרחב ולהשתלט הלכה למעשה על הגינה ועל האזורים שהוקצו לו. כך למשל אם נעניק לו די חופשיות לטפס על עדן החלון או על ברזל נוי בגינה, הוא עלול לקחת את כל המקום שנעניק לו ואף יתרה מכך. אופיו של צמח מטפס שכזה דורש לא מעט עבודות תחזוקה, ולהבדיל כאשר מדובר בסוג הפחות תוקפני נו להעניק לו הרבה יותר חופשיות שכן יכולות הטיפוס שלו יתאפיינו בגידול איטי תוך כדי כיבוד של שאר הצמחים הסובבים אותו.

סוגים של מטפסים והתאמה

כאשר אנו מחפשים לשתול צמח מטפס כמו שציינו מעל, חשוב לקחת בחשבון את הדרישה שלו למקום ואת יכולות הגדילה שלו. כך שעיצוב של צמחים היקפיים לגינה, העדיפות תהיה לצמחים פחות אגרסיבים שיוכלו לגדול בצורה נעימה ולא להטיל צד או נוכחות כבדה על שאר צמחי הגן. ובאשר לסוגי הצמחים שקיימים בארץ, חשוב לדעת כי קיימים מגוון רחב של צמחים מטפסים וחלקם אף מעט קוצניים על כן שימוש בצמחים כאלו בגינות עם נוכחות מוגברת של ילדים תהיה פחות עדיפה. אך מבין הצמחים המטפסים והפופולריים בישראל השכיח מבינו הוא הקיסוס המתאים לאקלים ישראלי וכמובן הבוגנוויליה וגם https://www.gan-yarak.co.il/%D7%A9%D7%99%D7%97%D7%99%D7%9D/%D7%90%D7%95%D7%92-%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%A7-rhus-crenata